Jesteś debiutującą fotografką? Chcesz rozwijać swój cykl pod okiem doświadczonych artystek? Zgłoś się do projektu “Jak widać”. Na aplikacje czekamy do 14 lipca 2020. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Do udziału zapraszamy artystki, które są w trakcie pracy nad cyklem (elementem rekrutacji jest portfolio).
Formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ
Celem projektu jest rozwój twórczości debiutujących fotografek oraz wzmocnienie ich pozycji w świecie sztuki współczesnej poprzez dzieła zaprezentowane w Warszawie we współpracy z praktykującymi artystkami i kuratorkami:
fotografką Agnieszką Rayss (Sputnik Photos);
kuratorką Karoliną Puchałą-Rojek (Muzeum Narodowe w Warszawie);
fotografką i aktywistką Karoliną Gembarą (doktorantka SWPS/Sputnik Photos);
artystką Magdaleną Hueckel.
Efektem tej współpracy będą cztery prezentacje utrzymane w formule eksperymentu (na etapie tworzenia oferty nie zawężamy ich formy) – wystawy, książki, akcji społecznej, akcji ulicznej, działań w internecie.
Do grupy debiutujących twórczyń zaliczamy dyplomowane artystki, jak również artystki bez wykształcenia artystycznego, w rozumieniu osoby, która ma na swoim koncie maksymalnie jedną prezentację swojej twórczości w profesjonalnych warunkach, z wyłączeniem prac lub prezentacji stworzonych w ramach edukacji (np. prac dyplomowych).
Harmonogram projektu:
1-14 lipca 2020 rekrutacja uczestniczek faza I (kwestionariusz)
15-30 lipca 2020 rekrutacja uczestniczek faza II (rozmowy kwalifikacyjne)
31 lipca 2020 ogłoszenie wyników
16 sierpnia 2020 zjazd online
1 sierpnia-30 września 2020 praca pod kierunkiem mentorek
1 października – 31 grudnia 2020 prezentacje uczestniczek w Warszawie
Mentorki uczestniczące w projekcie:
Karolina Gembara, fotografka
Interesują mnie projekty zaangażowane. Uważam, że jako artystki wizualne, jesteśmy świadkiniami wielu niepokojących sytuacji, a narzędzia, którymi dysponujemy mogą posłużyć jako narzędzia zmiany. Zapraszam osoby, które chcą stworzyć wypowiedź odważną i krytyczną. Jestem otwarta na działania w przestrzeni publicznej, działania partycypacyjne i niskobudżetowe wydawnictwo. karolinagembara.com
Magda Hueckel, artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Jej prace wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie). Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy i art director. Ich dokumentalny film “Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce. Stworzyła dokumentację kilkuset spektakli teatralnych.
Karolina Puchała-Rojek, historyczka fotografii, autorka tekstów z historii fotografii, redaktorka, kuratorka wystaw, przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Obecnie pracuje Zbiorach Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Interesują mnie projekty odnoszące się do zapomianych i wykluczanych z historii zdarzeń czy ludzi, bazujące na i definiujące na nowo archiwa, nie tylko fotograficzne. Ciekawią mnie też prace, które wychodzą od prywatnego doświadczenia rzeczywistości, świadomie korzystające z różnych estetyk fotograficznych.
Agnieszka Rayss fotografka, edukatorka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos, historyczka sztuki. W fotografii interesuje ją zderzenie historii z współczesnością, obrazowanie konfliktów, fotografie obiektów i fotografie jako obiekty.
https://www.agnieszkarayss.com/
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszaw
© 2025 Sputnik Photos. All Rights Reserved.
Powered by WordPress. Designed by